ADRES:

1 FIRE  Paweł Badowski

ul. Traugutta 9A

49-200 Grodków

Zamówienia:

Tel.+48 888444998

biuro@fireshop.pl

 

Prezes:

Tel. +48 663916178

p.badowski@fireshop.pl

FORMULARZ KONTAKTOWY

14 września 2017

Jak zamontować gaśnicę, na jakiej wysokości

Jest niepisana norma obowiązująca w krajach zachodnich ...
Zapisz się na bezpłatny biuletyn informacyjny.

Wysokość montażu gaśnicy to bardzo ważna sprawa, jaka będzie najlepsza.

Przepisy wskazują aby gaśnica była w widocznym miejscu i łatwo dostępnym. Inne ogóle wskazania w Dyrektywie Europejskiej mówią o dostępności do sprzętu gaśniczego w 6 sekund. A tak naprawdę chodzi o to aby gaśnica była widoczna, łatwa do zdjęcia w intuicyjny sposób. 

 

1. Gaśnica wysoko na ścianie? Ok, bezpiecznie dla dzieci o ile nie spadnie na głowę. tak wiszą gaśnice w szkołach, ale nikt nie podejmuje się próby jej zdjęcia łącznie z dyrektorem szkoły. Dlaczego? Bo nikt nie zamierza gasić. Podczas prób ewakuacji ze strażakami osiągnięty czas próbnej ewakuacji jest dobry.

A co jeśli trzeba będzie użyć gaśnicy do odblokowania zajętej ogniem drogi ewakuacji?

 

2. Gaśnica stoi na podłodze. Ok, łatwo dostępna dla każdego, widoczna (o ile nie stoi za kwiatkiem albo akwarium). No może ewentualnie stwarzać zagrożenie potknięcia się, przewrócenia i złamania nogi. Wygląda tak sobie, jakby komuś nie chciało się jej powiesić na ścianie. Pozostaje jeszcze niewidzialny fakt - mycie podłogi. Kiedy po godzinach osoba myjąca podłogę musi przesunąć każdą gaśnicę i niekoniecznie ją postawi w tym samym miejscu. Aczkolwiek postawi ją na mokrej podłodze. I tutaj jeśli gaśnica nie ma stopy plastikowej chroniącej przed wodą i przed niszczenie powłoki lakierowej dna gaśnicy w czasie suwania po podłodze. Po roku mamy rdzę na dnie zbiornika i podobna rdzę na kafelkach podłogi?! UPS!!! Czy to oznacza wyminę gaśnicy po 3 latach i remont podłogi po 5 latach?

 

3. Gaśnica powieszona na ścianie na wysokości oczu. To najczęstszy przypadek. Wydawał się logiczny dopóki jeden z klientów opowiedział mi o panice, bo niemal spaliłaby się cała hala, bo pracownik nie mógł zdjąć gaśnicy. Nie miał pojęcia, że aby zdjąć gaśnicę trzeba ja najpierw podnieść. Po prostu intuicyjnie ciągnął ja do siebie i nie mógł sobie poradzić, prawie wyrwał wieszak ze ściany. Można by idąc logiką z punktu pierwszego wspomnieć o ryzyku uderzenia się w głowę przechodzącej osoby lub logiką punktu 2, trudność ze zdjęciem gaśnicy.

 

A teraz konkurs.

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak poprawnie montować gaśnicę, zamów wieszak wraz z instrukcją montażu gaśnicy. Dla serwisu gaśnic dodatkowa nagroda. przy zamówieniu pow 500 zł brutto 100 szt kontrolek serwisowych gratis.

 

Zapisz się na bezpłatny biuletyn.

 SKLEP